Netrunner Summer 2015 League: Round 6 Results

3/4 of the way through the season, and Austin continues his reign on top of the standings, this time, with Kit and TWIY! Larry and Paul rounded out the top 3.

Players and Ranking

Rank Name Match Points SoS xSoS RW CW W-T-L
1. Austin Mills
(Rielle "Kit" Peddler / The World is Yours*)
12 1.56 2.59 3 3 3-0-0
2. Larry Carter
(Chaos Theory / GRNDL)
8 2.44 1.78 2 2 2-0-1
3. Paul Romanoski
(Kate "Mac" McCaffrey / Near-Earth Hub)
6 2.67 1.48 2 1 1-1-1
4. Joel Szirony
(Andromeda / Haarpsichord Studios)
6 1.78 2.15 2 1 0-3-0
5. Ben Thompson
(Edward Kim / Making News)
6 1.56 2.30 1 2 1-1-1
6. Andrew Webber
(Andromeda / Near-Earth Hub)
6 1.11 2.52 1 2 1-1-1
7. Jacob Merkle
(Chaos Theory / Blue Sun)
4 2.22 1.78 1 1 0-2-1
8. Josh Lykowski
(Geist / Making News)
0 2.67 1.41 0 0 0-0-3

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

  Player 1   Player 2
Table 1 Austin Mills  vs  Paul Romanoski
Table 2 Joel Szirony  vs  Ben Thompson
Table 3 Jacob Merkle  vs  Larry Carter
Table 4 Andrew Webber  vs  Josh Lykowski

Results

Round 1
1 Larry Carter vs Ben Thompson 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Andrew Webber vs Jacob Merkle 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 Paul Romanoski vs Joel Szirony 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
4 Josh Lykowski vs Austin Mills 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
Round 2
1 Austin Mills vs Larry Carter 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Jacob Merkle vs Joel Szirony 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
3 Paul Romanoski vs Andrew Webber 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Ben Thompson vs Josh Lykowski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Austin Mills vs Paul Romanoski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Joel Szirony vs Ben Thompson 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 Jacob Merkle vs Larry Carter 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
4 Andrew Webber vs Josh Lykowski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

Netrunner Summer 2015 League: Round 5 Results

Netrunner Summer 2015 League: Round 5 Results

Andrew takes the cake, in Round 5 of our Summer 2015 League! Paul tried to duplicate Andrew’s Kate/ETF success, but came up just a bit short. Austin rounded out the top 3 with his infamous MaxX deck, while throwing in Argus, this week.

Players and Ranking

Rank Name Match Points SoS xSoS RW CW W-T-L
1. Andrew Webber
(Kate “Mac” McCaffrey / Engineering the Future)
11 1.67 2.78 3 3 3-0-0
2. Paul Romanoski
(Kate “Mac” McCaffrey / Engineering the Future)
8 1.67 2.78 2 2 2-0-1
3. Austin Mills
(MaxX / Argus Security)
6 2.78 1.67 2 1 1-1-1
4. Jacob Merkle
(Whizzard / Industrial Genomics)
6 1.67 2.78 2 1 1-1-1
5. Joel Szirony
(Andromeda / Haarpsichord Studios)
4 2.78 1.67 1 1 1-0-2

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

Player 1 Player 2
Table 1 Andrew Webber  vs Austin Mills
Table 2 Joel Szirony  vs Paul Romanoski
Table 3 Jacob Merkle  vs Bye

Results

Round 1
1 Joel Szirony vs Jacob Merkle 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Paul Romanoski vs Austin Mills 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
3 Andrew Webber vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 2
1 Andrew Webber vs Joel Szirony 3 : 0 (R 2:0 C · C 1:0 R)
2 Austin Mills vs Jacob Merkle 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
3 Paul Romanoski vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Andrew Webber vs Austin Mills 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Joel Szirony vs Paul Romanoski 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
3 Jacob Merkle vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

Netrunner Summer 2015 League: Round 4 Results

Netrunner Summer 2015 League: Round 4 Results

We are now officially half way through the Summer 2015 Season! Only four brave souls showed up, on September 15th. Here’s to hoping attendance can pick back up once everyone is done with summer vacations and what not.

Click here to view Summer 2015 Standings

Players and Ranking

Rank Name Match Points SoS xSoS RW CW W-T-L
1. Austin Mills
(MaxX / Chronos Protocol)
9 1.44 1.96 3 2 2-1-0
2. Larry Carter
(Chaos Theory / Industrial Genomics)
8 1.56 1.93 2 2 2-0-1
3. Jacob Merkle
(Laramy Fisk / Titan Transnational)
3 2.11 1.74 1 1 1-0-2
4. Andrew Webber
(Kate “Mac” McCaffrey / Blue Sun)
2 2.22 1.70 1 0 0-1-2

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

Player 1 Player 2
Table 1 Austin Mills  vs Andrew Webber
Table 2 Larry Carter  vs Jacob Merkle

Results

Round 1
1 Larry Carter vs Austin Mills 0 : 3 (R 0:2 C · C 0:1 R)
2 Andrew Webber vs Jacob Merkle 0 : 3 (R 0:2 C · C 0:1 R)
Round 2
1 Austin Mills vs Jacob Merkle 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Larry Carter vs Andrew Webber 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Austin Mills vs Andrew Webber 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Larry Carter vs Jacob Merkle 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

Netrunner Summer 2015 League: Round 3 Results

Netrunner Summer 2015 League: Round 3 Results

Round 3 was completed two weeks ago, today, and here’s the results! Unfortunately attendance has still been low, due to many different things going on, during the Summer.

Click Here to View Overall Summer 2015 Standings

Players and Ranking

Rank Name Match Points SoS xSoS RW CW W-T-L
1. Austin Mills
(MaxX / Personal Evolution)
12 2.00 2.87 3 3 3-0-0
2. Paul Romanoski
(Kate "Mac" McCaffrey / Engineering the Future)
7 2.83 2.39 2 1 2-0-1
3. Ben Thompson
(Chaos Theory / Replicating Perfection)
6 3.00 1.92 1 2 1-1-1
4. Jacob Merkle
(Hayley Kaplan / Gagarin Deep Space)
6 1.83 2.89 1 2 1-1-1
5. Andrew Webber
(Kate "Mac" McCaffrey / Titan Transnational)
5 2.78 2.22 1 1 1-0-2

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

  Player 1   Player 2
Table 1 Austin Mills  vs  Andrew Webber
Table 2 Ben Thompson  vs  Jacob Merkle
Table 3 Paul Romanoski  vs  Bye

Results

Round 1
1 Andrew Webber vs Jacob Merkle 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Austin Mills vs Paul Romanoski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Ben Thompson vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 2
1 Ben Thompson vs Austin Mills 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
2 Andrew Webber vs Paul Romanoski 1 : 3 (R 1:1 C · C 0:2 R)
3 Jacob Merkle vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Austin Mills vs Andrew Webber 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Ben Thompson vs Jacob Merkle 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 Paul Romanoski vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

Click Here to View Summer 2015 Standings

Netrunner Summer 2015 League: Round 2 Results

Netrunner Summer 2015 League: Round 2 Results

Round 2, of the Summer League, saw Jacob Merkle finishing on top. He was closely followed by Josh Lykowski and Austin Mills. All three of them had 8 points. Jacob just had the Strength of Schedule tiebreaker to take the top spot.

Players and Ranking

Rank Name Match Points SoS xSoS RW CW W-T-L
1. Jacob Merkle
(Valencia Estevez / Engineering the Future)
8 2.44 1.56 3 1 1-2-0
2. Josh Lykowski
(Geist / Making News)
8 1.56 2.44 3 1 1-2-0
3. Austin Mills
(MaxX / Personal Evolution)
8 1.56 2.44 3 1 1-2-0
4. Andrew Webber
(Kate “Mac” McCaffrey / Engineering the Future)
6 1.56 2.44 2 1 1-1-1
5. Joel Szirony
(Leela Patel / Cybernetics Division)
4 2.44 1.56 2 0 0-2-1
6. Larry Carter
(Hayley Kaplan / Gagarin Deep Space)
2 2.44 1.56 1 0 0-1-2

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

Player 1 Player 2
Table 1 Jacob Merkle  vs Josh Lykowski
Table 2 Joel Szirony  vs Austin Mills
Table 3 Andrew Webber  vs Larry Carter

Results

Round 1
1 Joel Szirony vs Josh Lykowski 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Austin Mills vs Larry Carter 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
3 Andrew Webber vs Jacob Merkle 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
Round 2
1 Jacob Merkle vs Austin Mills 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Josh Lykowski vs Larry Carter 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Joel Szirony vs Andrew Webber 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
Round 3
1 Jacob Merkle vs Josh Lykowski 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Joel Szirony vs Austin Mills 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
3 Andrew Webber vs Larry Carter 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

Netrunner Summer 2015 League: Round 1 Results

Netrunner Summer 2015 League: Round 1 Results

Possibly our slimmest crowd ever, due to the “Post GenCon Hiatus” that folks were taking. Jacob came out on top with Ed Kim and Harmony Medtech, Larry took 2nd with MaxX and CI, and Andrew came in 3rd with Ken Tenma and PE.

Players and Ranking

Rank Name Match Points SoS xSoS RW CW W-T-L
1. Jacob Merkle
(Edward Kim / Harmony Medtech)
10 2.00 2.50 3 2 2-1-0
2. Larry Carter
(MaxX / Cerebral Imaging)
8 2.22 2.43 3 1 1-2-0
3. Andrew Webber
(Ken “Express” Tenma / Personal Evolution)
7 1.67 2.64 2 2 1-1-1
4. Drake Cutcher
(Chaos Theory / Jinteki Biotech)
6 2.50 1.94 2 1 2-0-1
5. Josh Lykowski
(Andromeda / Near-Earth Hub)
4 2.78 1.96 1 1 0-2-1

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

Player 1 Player 2
Table 1 Jacob Merkle  vs Larry Carter
Table 2 Andrew Webber  vs Josh Lykowski
Table 3 Drake Cutcher  vs Bye

Results

Round 1
1 Larry Carter vs Josh Lykowski 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Drake Cutcher vs Andrew Webber 2 : 1 (R 2:0 C · C 0:1 R)
3 Jacob Merkle vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 2
1 Jacob Merkle vs Josh Lykowski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Larry Carter vs Drake Cutcher 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Andrew Webber vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Jacob Merkle vs Larry Carter 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Andrew Webber vs Josh Lykowski 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 Drake Cutcher vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

Spring 2015 Android Netrunner Results – July 7, 2015

Spring 2015 Android Netrunner Results – July 7, 2015

We wrapped up the regular season, last night. Larry came out on top, with his well-refined Leela Patel deck and his occasional Making News “I’ll Tag You No Matter What” deck. In two weeks, we’ll have the TOP 8 PLAYOFF! Only the Top 8 players from the regular season will be eligible to participate in this event, but everyone is still more than welcome to come out and play casually, or just watch the Top 8 matches.

Players and Ranking

Rank Name Prestige SoS RW CW W-T-L
1. Larry Carter
(Leela Patel / Making News)
10 18 3 2 2-1-0
2. Paul Romanoski
(Noise / Near-Earth Hub)
9 17 2 3 2-1-0
3. Andrew Webber
(Noise / Near-Earth Hub)
8 26 2 2 1-2-0
4. Joel Szirony
(Andromeda / Argus Security)
8 13 1 1 1-0-1
5. Drake Cutcher
(Chaos Theory / Jinteki Biotech)
7 10 1 1 1-0-1
6. Jacob Merkle
(Iain Stirling / Cybernetics Division)
5 13 0 1 0-0-2
7. Logan Tibbetts
(Reina Roja / Industrial Genomics)
4 17 1 1 2-0-1
8. Josh Lykowski
(Valencia Estevez / Blue Sun)
3 14 1 1 0-1-2
9. Tony Bugoci
(Silhouette / Titan Transnational)
2 20 0 1 0-1-2

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

  Player 1   Player 2
Table 1 Larry Carter  vs  Andrew Webber
Table 2 Paul Romanoski  vs  Logan Tibbetts
Table 3 Joel Szirony  vs  Josh Lykowski
Table 4 Drake Cutcher  vs  Tony Bugoci
Table 5 Jacob Merkle  vs  Bye

Results

Round 1
1 Drake Cutcher vs Andrew Webber 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
2 Tony Bugoci vs Larry Carter 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
3 Jacob Merkle vs Paul Romanoski 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
4 Josh Lykowski vs Logan Tibbetts 1 : 2 (R 1:0 C · C 0:2 R)
5 Joel Szirony vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 2
1 Paul Romanoski vs Andrew Webber 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
2 Larry Carter vs Joel Szirony 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Logan Tibbetts vs Jacob Merkle 2 : 1 (R 0:1 C · C 2:0 R)
4 Josh Lykowski vs Tony Bugoci 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
5 Drake Cutcher vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Larry Carter vs Andrew Webber 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Paul Romanoski vs Logan Tibbetts 3 : 0 (R 1:0 C · C 2:0 R)
3 Joel Szirony vs Josh Lykowski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Drake Cutcher vs Tony Bugoci 3 : 0 (R 1:0 C · C 2:0 R)
5 Jacob Merkle vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

View the Overall Standings for Spring 2015 – Season 2.

Spring 2015 Android Netrunner Results – June 23, 2015

Spring 2015 Android Netrunner Results – June 23, 2015

What is even happening right now? Gagarin Deep Space and Industrial Genomics taking the top 3 spots? Craziness! What is our Toledo meta?! Congrats to Austin, Larry and Logan on excellent work, during round three! One more round before we determine the TOP 8 PLAYOFF SEEDS!

Players and Ranking

Rank Name Prestige SoS RW CW W-T-L
1. Austin Mills
(Noise / Gagarin Deep Space)
10 20 3 2 2-1-0
2. Larry Carter
(Leela Patel / Gagarin Deep Space)
8 14 1 1 1-0-1
3. Logan Tibbetts
(Reina Roja / Industrial Genomics)
7 15 3 1 2-1-0
4. Joel Szirony
(Andromeda / Blue Sun)
6 19 1 2 1-1-1
5. Andrew Webber
(Kate “Mac” McCaffrey / Cybernetics Division)
6 17 1 0 0-1-1
6. Drake Cutcher
(Valencia Estevez / Because We Built It)
5 13 1 0 0-0-2
7. Paul Romanoski
(Noise / Near-Earth Hub)
4 21 1 1 0-2-1

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

Player 1 Player 2
Table 1 Joel Szirony  vs Austin Mills
Table 2 Andrew Webber  vs Logan Tibbetts
Table 3 Paul Romanoski  vs Larry Carter
Table 4 Drake Cutcher  vs Bye

Results

Round 1
1 Logan Tibbetts vs Drake Cutcher 2 : 1 (R 2:0 C · C 0:1 R)
2 Joel Szirony vs Paul Romanoski 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 Austin Mills vs Larry Carter 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Andrew Webber vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 2
1 Andrew Webber vs Austin Mills 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
2 Paul Romanoski vs Logan Tibbetts 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
3 Joel Szirony vs Drake Cutcher 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Larry Carter vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Joel Szirony vs Austin Mills 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
2 Andrew Webber vs Logan Tibbetts 0 : 3 (R 0:1 C · C 0:2 R)
3 Paul Romanoski vs Larry Carter 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
4 Drake Cutcher vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

Spring 2015 Android Netrunner Results – June 9, 2015

Spring 2015 Android Netrunner Results – June 9, 2015

These short seasons are short! Already halfway through the Spring 2015 Season 2. Sheesh. Congrats to Paul, Josh and Tony for finish in the 1, 2 and 3 spots. It’s nice to see new names at the top!

Players and Ranking

Rank Name Prestige SoS RW CW W-T-L
1. Paul Romanoski
(Noise / Near-Earth Hub)
9 14 2 3 2-1-0
2. Josh Lykowski
(Valencia Estevez / Blue Sun)
6 15 1 2 1-1-1
3. Tony Bugoci
(Ken “Express” Tenma / Blue Sun)
5 16 1 2 1-1-1
4. Logan Tibbetts
(Hayley Kaplan / Industrial Genomics)
4 13 1 1 1-1-1
5. Andrew Webber
(Quetzal / Gagarin Deep Space)
3 16 1 1 1-0-2
6. Tim Farmham
(Edward Kim / Because We Built It)
2 13 1 0 1-0-2

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 3

Player 1 Player 2
Table 1 Paul Romanoski  vs Andrew Webber
Table 2 Tony Bugoci  vs Logan Tibbetts
Table 3 Tim Farmham  vs Josh Lykowski

Results

Round 1
1 Josh Lykowski vs Paul Romanoski 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
2 Logan Tibbetts vs Tim Farmham 0 : 2 (R 0:0 C · C 0:2 R)
3 Andrew Webber vs Tony Bugoci 0 : 3 (R 0:1 C · C 0:2 R)
Round 2
1 Paul Romanoski vs Tony Bugoci 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
2 Tim Farmham vs Andrew Webber 0 : 3 (R 0:2 C · C 0:1 R)
3 Logan Tibbetts vs Josh Lykowski 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Paul Romanoski vs Andrew Webber 3 : 0 (R 1:0 C · C 2:0 R)
2 Tony Bugoci vs Logan Tibbetts 0 : 2 (R 0:0 C · C 0:2 R)
3 Tim Farmham vs Josh Lykowski 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

Win Types

Faction Matchups

The Heart of Frogtown Charity Netrunner Tournament Results

The Heart of Frogtown Charity Netrunner Tournament Results

We had an amazing time hosting folks from all over, at The Heart of Frogtown, Charity Netrunner Tournament! Netrunner players drove from Michigan, Indiana and Southern Ohio. Congrats to Kyle, on winning the entire event, and congrats to Michael for finishing with the #1 seed, going into the Top 4 Cut! We hope to hold the event yearly, so we hope you’ll plan on being with us again in a year’s time. Here’s the full results:

Players and Ranking

Rank Name
1. Kyle Gordon
2. Michael Erlewine
3. Eric Caoili
4. Aaron Solon
Rank Name Prestige SoS RW CW W-T-L
1. Michael Erlewine
(Valencia Estevez / Engineering the Future)
16 61 4 4 4-0-1
2. Eric Caoili
(Andromeda / Replicating Perfection)
16 55 2 5 4-1-0
3. Aaron Solon
(Noise / Replicating Perfection)
14 61 3 4 3-1-1
4. Kyle Gordon
(Valencia Estevez / Near-Earth Hub)
14 55 3 4 3-1-1
5. Logan Tibbetts
(Quetzal / Industrial Genomics)
14 47 2 3 2-1-1
6. Andrew Webber
(Kate “Mac” McCaffrey / Engineering the Future)
13 50 2 4 2-2-1
7. David Kempe
(Leela Patel / Blue Sun)
12 46 2 4 2-2-1
8. Austin Mills
(Leela Patel / Near-Earth Hub)
12 35 2 2 2-0-2
9. Larry Carter
(Leela Patel / Gagarin Deep Space)
10 38 1 4 1-3-1
10. Josh Wilson
(Kate “Mac” McCaffrey / Replicating Perfection)
9 63 2 3 2-1-2
11. Regine Mualla
(Andromeda / Engineering the Future)
9 44 2 3 2-1-2
12. Drake Cutcher
(Valencia Estevez / Making News)
8 60 1 3 1-2-2
13. Jacob Tighe
(Valencia Estevez / Replicating Perfection)
8 53 1 3 1-2-2
14. Joel Szirony
(Leela Patel / Argus Security)
8 43 1 1 1-0-3
15. Joe Grimme
(Ken “Express” Tenma / Gagarin Deep Space)
8 41 2 2 0-4-1
16. Josh Lykowski
(Valencia Estevez / Near-Earth Hub)
8 40 1 1 0-2-2
17. Tim Farnham
(Edward Kim / Because We Built It)
7 40 0 1 0-1-3
18. Lucas Cook
(Hayley Kaplan / Personal Evolution)
6 51 0 3 0-3-2
19. Shannon Schenck
(Chaos Theory / Engineering the Future)
5 53 1 1 1-1-3

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 9

Player 1 Player 2
Table 1 Kyle Gordon  vs Michael Erlewine

Results

Round 1
1 Tim Farnham vs Shannon Schenck 1 : 3 (R 0:2 C · C 1:1 R)
2 Aaron Solon vs Josh Lykowski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Josh Wilson vs Joel Szirony 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Larry Carter vs Regine Mualla 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
5 Kyle Gordon vs Michael Erlewine 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
6 Eric Caoili vs Andrew Webber 3 : 1 (R 1:1 C · C 2:0 R)
7 Joe Grimme vs David Kempe 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
8 Austin Mills vs Drake Cutcher 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
9 Jacob Tighe vs Lucas Cook 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
10 Logan Tibbetts vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 2
1 Michael Erlewine vs Drake Cutcher 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Regine Mualla vs Josh Wilson 0 : 3 (R 0:2 C · C 0:1 R)
3 Logan Tibbetts vs Aaron Solon 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
4 Eric Caoili vs Shannon Schenck 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
5 Jacob Tighe vs Joe Grimme 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
6 Lucas Cook vs David Kempe 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
7 Andrew Webber vs Tim Farnham 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
8 Josh Lykowski vs Larry Carter 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
9 Kyle Gordon vs Joel Szirony 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
10 Austin Mills vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Michael Erlewine vs Aaron Solon 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Eric Caoili vs Josh Wilson 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 David Kempe vs Jacob Tighe 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
4 Regine Mualla vs Kyle Gordon 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
5 Logan Tibbetts vs Drake Cutcher 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
6 Austin Mills vs Tim Farnham 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
7 Andrew Webber vs Shannon Schenck 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
8 Larry Carter vs Lucas Cook 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
9 Joe Grimme vs Josh Lykowski 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
10 Joel Szirony vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 4
1 Michael Erlewine vs Josh Wilson 3 : 0 (R 2:0 C · C 1:0 R)
2 Eric Caoili vs David Kempe 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Kyle Gordon vs Aaron Solon 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
4 Austin Mills vs Logan Tibbetts 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
5 Jacob Tighe vs Andrew Webber 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
6 Larry Carter vs Drake Cutcher 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
7 Lucas Cook vs Regine Mualla 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
8 Josh Lykowski vs Joel Szirony 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
9 Joe Grimme vs Shannon Schenck 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
10 Tim Farnham vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 5
1 Michael Erlewine vs Eric Caoili 1 : 3 (R 0:2 C · C 1:1 R)
2 Logan Tibbetts vs Andrew Webber 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 Aaron Solon vs Josh Wilson 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Kyle Gordon vs Jacob Tighe 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
5 David Kempe vs Joel Szirony 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
6 Austin Mills vs Lucas Cook 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
7 Tim Farnham vs Larry Carter 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
8 Joe Grimme vs Drake Cutcher 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
9 Regine Mualla vs Shannon Schenck 3 : 0 (R 2:0 C · C 1:0 R)
10 Josh Lykowski vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 6
1 Michael Erlewine vs Kyle Gordon C : R Kyle Gordon
2 Eric Caoili vs Aaron Solon C : R Eric Caoili
Round 7
1 Kyle Gordon vs Eric Caoili C : R Kyle Gordon
2 Michael Erlewine vs Aaron Solon R : C Michael Erlewine
Round 8
1 Michael Erlewine vs Eric Caoili R : C Michael Erlewine
Round 9
1 Kyle Gordon vs Michael Erlewine R : C Kyle Gordon

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

*Hard to read, but Argus and BWBI each with 1.

Win Types

Faction Matchups