The Heart of Frogtown Charity Netrunner Tournament Results

The Heart of Frogtown Charity Netrunner Tournament Results

We had an amazing time hosting folks from all over, at The Heart of Frogtown, Charity Netrunner Tournament! Netrunner players drove from Michigan, Indiana and Southern Ohio. Congrats to Kyle, on winning the entire event, and congrats to Michael for finishing with the #1 seed, going into the Top 4 Cut! We hope to hold the event yearly, so we hope you’ll plan on being with us again in a year’s time. Here’s the full results:

Players and Ranking

Rank Name
1. Kyle Gordon
2. Michael Erlewine
3. Eric Caoili
4. Aaron Solon
Rank Name Prestige SoS RW CW W-T-L
1. Michael Erlewine
(Valencia Estevez / Engineering the Future)
16 61 4 4 4-0-1
2. Eric Caoili
(Andromeda / Replicating Perfection)
16 55 2 5 4-1-0
3. Aaron Solon
(Noise / Replicating Perfection)
14 61 3 4 3-1-1
4. Kyle Gordon
(Valencia Estevez / Near-Earth Hub)
14 55 3 4 3-1-1
5. Logan Tibbetts
(Quetzal / Industrial Genomics)
14 47 2 3 2-1-1
6. Andrew Webber
(Kate “Mac” McCaffrey / Engineering the Future)
13 50 2 4 2-2-1
7. David Kempe
(Leela Patel / Blue Sun)
12 46 2 4 2-2-1
8. Austin Mills
(Leela Patel / Near-Earth Hub)
12 35 2 2 2-0-2
9. Larry Carter
(Leela Patel / Gagarin Deep Space)
10 38 1 4 1-3-1
10. Josh Wilson
(Kate “Mac” McCaffrey / Replicating Perfection)
9 63 2 3 2-1-2
11. Regine Mualla
(Andromeda / Engineering the Future)
9 44 2 3 2-1-2
12. Drake Cutcher
(Valencia Estevez / Making News)
8 60 1 3 1-2-2
13. Jacob Tighe
(Valencia Estevez / Replicating Perfection)
8 53 1 3 1-2-2
14. Joel Szirony
(Leela Patel / Argus Security)
8 43 1 1 1-0-3
15. Joe Grimme
(Ken “Express” Tenma / Gagarin Deep Space)
8 41 2 2 0-4-1
16. Josh Lykowski
(Valencia Estevez / Near-Earth Hub)
8 40 1 1 0-2-2
17. Tim Farnham
(Edward Kim / Because We Built It)
7 40 0 1 0-1-3
18. Lucas Cook
(Hayley Kaplan / Personal Evolution)
6 51 0 3 0-3-2
19. Shannon Schenck
(Chaos Theory / Engineering the Future)
5 53 1 1 1-1-3

SoS: Strength of Schedule / RW: Runner Wins / CW: Corp Wins / W-T-L: Win-Tie-Loss

Pairings for Round 9

Player 1 Player 2
Table 1 Kyle Gordon  vs Michael Erlewine

Results

Round 1
1 Tim Farnham vs Shannon Schenck 1 : 3 (R 0:2 C · C 1:1 R)
2 Aaron Solon vs Josh Lykowski 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Josh Wilson vs Joel Szirony 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Larry Carter vs Regine Mualla 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
5 Kyle Gordon vs Michael Erlewine 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
6 Eric Caoili vs Andrew Webber 3 : 1 (R 1:1 C · C 2:0 R)
7 Joe Grimme vs David Kempe 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
8 Austin Mills vs Drake Cutcher 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
9 Jacob Tighe vs Lucas Cook 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
10 Logan Tibbetts vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 2
1 Michael Erlewine vs Drake Cutcher 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Regine Mualla vs Josh Wilson 0 : 3 (R 0:2 C · C 0:1 R)
3 Logan Tibbetts vs Aaron Solon 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
4 Eric Caoili vs Shannon Schenck 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
5 Jacob Tighe vs Joe Grimme 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
6 Lucas Cook vs David Kempe 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
7 Andrew Webber vs Tim Farnham 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
8 Josh Lykowski vs Larry Carter 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
9 Kyle Gordon vs Joel Szirony 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
10 Austin Mills vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 3
1 Michael Erlewine vs Aaron Solon 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
2 Eric Caoili vs Josh Wilson 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 David Kempe vs Jacob Tighe 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
4 Regine Mualla vs Kyle Gordon 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
5 Logan Tibbetts vs Drake Cutcher 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
6 Austin Mills vs Tim Farnham 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
7 Andrew Webber vs Shannon Schenck 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
8 Larry Carter vs Lucas Cook 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
9 Joe Grimme vs Josh Lykowski 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
10 Joel Szirony vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 4
1 Michael Erlewine vs Josh Wilson 3 : 0 (R 2:0 C · C 1:0 R)
2 Eric Caoili vs David Kempe 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
3 Kyle Gordon vs Aaron Solon 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
4 Austin Mills vs Logan Tibbetts 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
5 Jacob Tighe vs Andrew Webber 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
6 Larry Carter vs Drake Cutcher 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
7 Lucas Cook vs Regine Mualla 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
8 Josh Lykowski vs Joel Szirony 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
9 Joe Grimme vs Shannon Schenck 2 : 2 (R 2:0 C · C 0:2 R)
10 Tim Farnham vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 5
1 Michael Erlewine vs Eric Caoili 1 : 3 (R 0:2 C · C 1:1 R)
2 Logan Tibbetts vs Andrew Webber 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
3 Aaron Solon vs Josh Wilson 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
4 Kyle Gordon vs Jacob Tighe 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
5 David Kempe vs Joel Szirony 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
6 Austin Mills vs Lucas Cook 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
7 Tim Farnham vs Larry Carter 0 : 4 (R 0:2 C · C 0:2 R)
8 Joe Grimme vs Drake Cutcher 2 : 2 (R 0:2 C · C 2:0 R)
9 Regine Mualla vs Shannon Schenck 3 : 0 (R 2:0 C · C 1:0 R)
10 Josh Lykowski vs Bye 4 : 0 (R 2:0 C · C 2:0 R)
Round 6
1 Michael Erlewine vs Kyle Gordon C : R Kyle Gordon
2 Eric Caoili vs Aaron Solon C : R Eric Caoili
Round 7
1 Kyle Gordon vs Eric Caoili C : R Kyle Gordon
2 Michael Erlewine vs Aaron Solon R : C Michael Erlewine
Round 8
1 Michael Erlewine vs Eric Caoili R : C Michael Erlewine
Round 9
1 Kyle Gordon vs Michael Erlewine R : C Kyle Gordon

Statistics

Runner Identities

Corp Identities

Wins

Wins by Runner Faction

Wins by Corp Faction

Wins by Runner Identity

Wins by Corp identity

*Hard to read, but Argus and BWBI each with 1.

Win Types

Faction Matchups